Three pencils cost the same as two erasers. Four erasers cost the same as one ruler. Pencils are more expensive than rulers. If the first two statements are true, the third statement is
Rulers are the most expensive item.
243 MCQ for effective preparation of the test of True and False of Logical Reasoning section.
Read the MCQ statement: Three pencils cost the same as two erasers. Four erasers cost the same as one ruler. Pencils are more expensive than rulers. If the first two state .... rd statement is , keenly and apply the method you have learn through the video lessons for True and False to give the answer. Record your answer and check its correct answer and video explanation for MCQ No. 57-8009.